Anasayfa / Kapadokya / Ürgüp/Taşkınpaşa Türbesi
Ürgüp/Taşkınpaşa Türbesi

Ürgüp/Taşkınpaşa Türbesi

Ürgüp’ün Damsa (Taşkınpaşa) köyü merkezinde yer alan, Selçuklu Beyi Taşkınpaşa’ya ait türbe, dörtgen gövdeden sekizgen başlıklı çatıya dıştan pandantif şeklinde üçgenlerle geçilir.

Türbenin mezar odasına doğu yönünde ve ‘L’ biçiminde birkaç basamaklı merdiveni vasıtasıyla inilebilmektedir. Tüf kayanın oyulmasıyla inşa edilmiş, basık beşik tonozlu mezar odası, 4.30 m uzunluğunda, 2.10 m genişliğinde, 2.10 m yüksekliğindedir. Odanın ortasında sembolik olarak yapılmış taş sanduka bulunur.

Türbenin gövdesi ise düzgün kesme taşlardan inşa edilmiştir. Kuzey yönündeki portali, geometrik motiflerle bezelidir. Portalin dışındaki cephelerde sadece pencerelerin üstünde oldukça sade, geometrik süslemeler yer alır. Türbenin iç kısmı ise merkezi kubbelidir. Duvarlarda kırmızı aşı boyası ile yazılmış dualar, ortada ise üç adet taş sanduka bulunmaktadır.

Taşkınpaşa’nın hemen karşısında yer alan türbe ise Hızır Reis’e aittir. Aynı döneme tarihlenen türbe baldaken tarzda inşa edilmiş, altıgen planlıdır. Türbeye iki taraflı, basamaktan oluşan merdivenle çıkılmaktadır. Türbenin ortasında ise mermerden yapılmış, üzerleri tamamen Arapça kitabe ve geometrik motiflerle süslenmiş üç adet taş sanduka yer alır.

Ürgüp/Taşkınpaşa Medresesi

Ürgüp-Soğanlı yolu kenarında, Ürgüp’ün 20 km güneyindeki Damsa (Taşkınpaşa) köyündedir. Karamanoğulları’na ait medrese, 22.60×23.85 m ölçülerindedir.

Portali, mescitteki mihrabı, kapı ve pencereleri düzgün kesme taşlardan duvarları ise moloz taşlarla örülüdür. Üst örtüsü tamamen yıkılmış olmasına karşın girişin hemen solundaki merdivenlerden en az iki katlı olduğu anlaşılmaktadır.

Batı taraftaki portalinde görülen zengin taş işçiliği klasik Selçuklu üslubundadır. Portal, tamamen geometrik ve bitkisel motiflerle süslüdür. Girişin üstünde yer alması gereken kitabesi kayıptır. Basık kemerli girişin hemen sağında medresenin mescidi bulunur.  Mihrabı portalde olduğu gibi zengin bitkisel motiflerle süslüdür. Üst kısım palmet dizileri, çift sıra bordürü ise bitkisel motiflerle bezelidir. Dikdörtgen planlı, üzeri açık avlunun etrafında birbirinden bağımsız mekanlar yer alır.

Yazar admin

Bireyi birey yapan, onu toplumun bir parçası dışında varoluşuna bir anlam ve gereklilik katan kısımdır en bilinmeyen yerlere doğru bakıyor gibi hissediyorsanız da aslında dün akşam gördüğünüz rüyadan yada bir çocukluk anınızdan farklı birşey yoktur önünüzde.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanları işaretleyiniz *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Başa Dön

Get Widget