Anasayfa / Nevsehir İlçe Belde Ve Köyleri / Çalış Kasabası Avanos
Çalış Kasabası Avanos

Çalış Kasabası Avanos

Çalış Kasabası Ankara – Kayseri Karayolu üzerinde olup, Nevşehir ili Avanos ilçesine bağlı bir kasabadır. Nevşehir’e 66 Km uzaklıkta dır. İlçesi Avanos’a 46 Km dir Kayseri’ye 68 Km Kırşehir’e 63 Km uzaklıkta olup, deniz seviyesinden yüksekliği 1350 m.dir En yüksek yeri güneyinde bulunan İsmail Sivrisidir, yüksekliği 1800 m.dir.Çalış Kasabası bu yüksek dağın kuzey eteklerine kurulmuştur. Kasaba fazla yeşilliği olmayan bir yerdir. Arazide genelde hububat’a yönelik ekim alanları bulunduğu  için kırsal bir alana sahip dir. Kasabanın dağları ve tepeleri ile birlikte 100 000 dönümlük bir arazisi vardır.

Yörede eski kalıntılara rastlanmaktadır, ufak tefek tarihi kalıntılar çıkmaktadır (özellikle Belkuyu yöresinde).  Fakat bunlar fazla tarihi bilgiler içermemektedir. Aynı zamanda Kasabanın kuzeyindeki bölgeden tarihi İpek yolunun kalıntıları bulunmaktadır.

 Türkiye İstatistik Kurumu(TUİK) dan alınan bilgileri aktarırsak. Kasabanın nüfusu 1997 deki sayımda 3997, 2000 yılındaki nüfus sayımında 3081 dir. Bunun 1540 erkek ve 1541 kadın dır.

Yaz aylarında  Kasabanın 5000 civarında nüfusu olur. Bunun çoğunluğu Avrupa ülkelerinde çalışmaktadır( Büyük bir kısmı Almanya olmak üzere). Kasabada kalan halk da çiftçilik, taşımacılık,fabrikalarda işçilik ve diğer mesleklerle uğraşmaktadır.
1972 yılında Belediye olmuştur. Kasabamız 3 mahalleye ayrılmıştır. Aşağı, Orta ve Yukarı Mahallelerdir.

Yazar admin

Bireyi birey yapan, onu toplumun bir parçası dışında varoluşuna bir anlam ve gereklilik katan kısımdır en bilinmeyen yerlere doğru bakıyor gibi hissediyorsanız da aslında dün akşam gördüğünüz rüyadan yada bir çocukluk anınızdan farklı birşey yoktur önünüzde.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanları işaretleyiniz *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Başa Dön

Get Widget